Jaka karta graficzna do gier? Jak wybrać dobry model? (2023)

| autor: Jakub Krawczyński | Przeczytasz w 6 minut

Zwiększ rozmiar tekstu

Jaka karta graficzna do gier? Jak wybrać dobry model? (1)

Dobra karta graficzna do gier to najważniejszy komponent komputera gracza, decydujący o tym, czy poradzi sobie z wyświetlaniem szczegółowej grafiki i utrzymaniem płynnej animacji w grach. Przeglądając karty graficzne do gier w poszukiwaniu tej odpowiedniej, stajemy jednak przed nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest bowiem kilkadziesiąt modeli kilku generacji, różniących się możliwościami, wydajnością i oczywiście ceną. W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania, które pomogą zdecydować, jaka karta graficzna do gier będzie najlepsza do Twojego komputera gamingowego.

Spis treści:

  • Jaka karta graficzna do gier – dedykowana czy zintegrowana?
  • NVIDIA, AMD czy Intel do gier?
  • Co powinna mieć dobra karta graficzna do gier?
  • Karta graficzna do komputera gamingowego
  • Karta graficzna do laptopa gamingowego

Zobacz także ranking 2023:

Jaka karta graficzna do gier? Jak wybrać dobry model? (2)

Ranking kart graficznych – najlepsze karty graficzne do gier

Jaka karta graficzna do gier – dedykowana czy zintegrowana?

Najprostsze gry komputerowe i starsze tytuły mają niewielkie wymagania, a z ich uruchomieniem poradzi sobie nawet karta graficzna zintegrowana z procesorem. A co z świeższymi, bardziej wymagającymi produkcjami AAA? Tutaj na wysokości zadania może stanąć AMD Radeon 680M, znajdujący się w procesorach AMD Ryzen 7 6800U i AMD Ryzen 7 6800H, które są w stanie udźwignąć grę Forza Horizon 5 przy średnich ustawieniach w niemal 60 FPS-ach.

Sytuacja może jednak się zmienić w momencie premiery pierwszych laptopów wyposażonych w układ AMD Radeon 780M. Najnowsza „integra” od tego producenta ma podobno oferować wydajność na poziomie laptopowych kart NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti Max-Q oraz GTX 1650 Max-Q z 2020 roku.

Jest to jednak wyjątek i w większości przypadków tzw. iGPU (czyli układy zintegrowane) nie są jednak w stanie obsłużyć nowszych, bardziej skomplikowanych gier o wysokich wymaganiach, dlatego konieczny jest zakup oddzielnego układu graficznego.

Na dłuższą metę jedynym rozsądnym wyborem do komputera do gier jest dedykowana karta graficzna.

Nvidia, AMD czy Intel do gier?

Obecnie na rynku można spotkać karty z układami graficznymitrzech konkurencyjnych producentów. Warto jednak pamiętać, że Intel na razie stawia swoje pierwsze kroki i dostępna ilość modeli nie jest zbyt duża.

  • karty graficzne Nvidia
  • karty graficzne AMD
  • karty graficzne Intel

W przypadku AMD i Nvidii możemy znaleźć karty graficzne należące do różnych segmentów – bardziej ekonomiczne GeForce’y GT i GTX lub AMD Radeon, a także przeznaczone do gier serie GeForce RTX oraz AMD Radeon RX. Intel dopiero nawiązuje rywalizację z tym duopolem i w swojej ofercie ma modele należące do serii A750, A770 i A380.

Procesory Nvidia i AMD są montowane w kartach graficznych produkowanych przez takie firmy jak Gigabyte, MSI, Zotac, EVGA, Sapphire, Palit czy Asus.

Ważne! Karta graficzna do komputera gamingowego danego producenta może różnić się wydajnością, mimo wykorzystania tego samego układu graficznego.

Popularne karty graficzne do gier:

Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti GAMING OC 12G DLSS 3Cena od 4399 złASUS GeForce RTX 3080 TUF Gaming 10GB OC V2 LHRCena od 3999 złGigabyte GeForce RTX 3060 EAGLE 12GB OC 2.0 LHRCena od 1399 złPowerColor Radeon RX 6800 XT Red Dragon 16GBCena od 2799 złASUS GeForce RTX 3060 TUF 12GB OC V2 LHRCena od 1549 złASUS Radeon RX 6650 XT DUAL 8GB OCCena od 1349 złGigabyte GeForce RTX 3050 EAGLE 8GB OC LHRCena od 1179 złMSI GeForce GTX 1660 SUPER VENTUS XS 6GB OCCena od 1219 zł

Co powinna mieć dobra karta graficzna do gier?

Najprostszym kryterium wyboru karty graficznej dla graczy jest oczywiście cena. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że im droższa karta, tym będzie bardziej wydajna. Diabeł jak zawsze tkwi jednak w szczegółach, dlatego warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną, która wskaże nam faktyczne możliwości danego układu i umożliwi świadomy zakup najlepszej karty gamingowej.

  • Typ procesora graficznego – decyduje o wydajności danej karty. Obecnie dobra karta graficzna dla gracza będzie wyposażona w chipset Nvidia Geforce GTX, Nvidia Geforce RTX lub AMD Radeon RX.
  • Taktowanie rdzenia – podawane są dwa parametry – bazowe i maksymalne (Boost). Im wyższe tym lepiej.
  • Compute Units / CUDA Cores – Liczba rdzeni CUDA (Nvidia) czy też Compute Units (AMD) jest bardzo ważna i to ona wpływa na wydajność układu graficznego. Im jest ich więcej, tym lepiej sobie one radzą z przetwarzaniem grafiki. Trzeba jednak pamiętać, aby porównywać liczbę rdzeni/jednostek w obrębie architektury jednej firmy, a także jednej generacji sprzętu.
  • Szyna i przepustowość pamięci – Jeśli mamy do czynienia z tym samym typem karty graficznej, warto zwrócić uwagę, czy jego różne warianty nie różnią się przepustowością pamięci. Dzięki niej operacje graficzne będą wykonywane jeszcze szybciej, a różnica może wynosić nawet do 10-15% przy podobnej klasie karty.
  • ROP – jednostki rasteryzacyjne odpowiadają za pewne operacje zapisu i odczytu, które są częścią procesu przetwarzania grafiki, w tym antyaliasing (wygładzanie krawędzi), a od ich liczby zależy szybkość i przepustowość renderowania obrazów na ekranie
  • TFLOPS (teraflopy) – to maksymalna teoretyczna liczba operacji zmiennoprzecinkowych, w uproszczeniu reprezentująca potencjał karty graficznej. Tak, jak z liczbą Compute Units / CUDA Cores, należy jedynie porównywać TFLOPS w obrębie jednej generacji kart graficznych, a ponadto nie sugerować się jedynie miarą TFLOPS jako jedynym wyznacznikiem wydajności karty.
  • Ilość pamięci RAM – o zapotrzebowaniu na ilość pamięci decyduje konkretna gra. Można przyjąć zasadę, że do rozdzielczości Full HD minimum to 6 GB, do QHD przynajmniej 8 GB, a do rozdzielczości 4K Ultra HD potrzebne będzie nawet 16 GB pamięci (najwydajniejszy na rynku GeForce RTX 4090 posiada aż 24 GB pamięci).
  • Rodzaj pamięci RAM – najlepszym wyborem będą karty graficzne z pamięcią GDDR6 oraz GDDR6X, odznaczające się wysoką przepustowością kości.
  • Możliwość podkręcania (OC) – karty oznaczone OC pozwalają na zwiększanie taktowania chipsetu oraz pamięci RAM, co umożliwia zwiększenie wydajności karty. Jest to opcja przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, gdyż może wpływać na stabilność pracy komputera.
  • Złącza – najczęściej stosowane obecnie złącza to HDMI oraz DisplayPort, chociaż można także znaleźć karty ze złączem DVI. Im więcej złączy, tym więcej monitorów możemy podłączyć jednocześnie. Jeśli zależy nam na najnowszych technologiach przesyłania obrazu i dźwięku już na przyszłość, najlepiej wybierać modele z HDMI 2.1, które oferuje wyższą wydajność niż DisplayPort 1.4.
  • Złącza zasilania – za ich pomocą podłączamy kartę do zasilacza, dlatego trzeba się upewnić, że zasilacz ma ich odpowiednią ilość i typ. Stosowane obecnie wtyczki to: 6-pin, 8-pin lub 2x 8-pin, a także 12-pin, który można spotkać w kartach graficznych Nvidia RTX 3000. Najmocniejsze modele na rynku złącza 16-pin (tak jest w przypadku na przykład GeForce’a RTX 4090).
  • Wymiary karty – trzeba na nie zwrócić uwagę, gdy szukamy karty do komputera w mniejszej obudowie, w przeciwnym razie może ona po prostu fizycznie się nie zmieścić do środka.
  • NVIDIA DLSS, AMD FSR, Intel XeSS – funkcja odpowiadająca za obniżanie rozdzielczości połączonej z algorytmem wyostrzania obrazu, co przekłada się na płynniejszą animację przy zachowaniu jakości obrazu
  • Ray tracing – technologia śledzenia promieni, odpowiadająca za bardzo realistyczne efekty świetlne w grach (obsługiwana przez karty Nvidia GeForce RTX oraz AMD Radeon RX 6000 i RX 7000).
  • Pobór mocy karty graficznej – najczęściej określany jest przez producentów jako TGP (Total Graphics Power u Nvidii) oraz TBP (Total Board Power u AMD). Wartość tego parametru oznacza całkowity pobór mocy karty graficznej. Jak można się domyślić, im wydajniejsze GPU, tym czynnik ten będzie większy. Najmocniejsze karty mogą potrzebować zasilaczy o mocy 850 W.
  • Podświetlenie – karty graficzne do gier często wyposażone są w podświetlenie RGB, które nie ma wpływu na wydajność karty, ale za to efektownie się prezentuje w obudowie komputera.
Jaka karta graficzna do gier? Jak wybrać dobry model? (11)

Chłodzenie karty graficznej do gier

Kolejną dość znaczącą cechą – dla niektórych graczy – może być typ chłodzenia i jego głośność. Karty mogą oferować rozwiązania standardowe lub autorskie z efektywniejszym odprowadzaniem ciepła. Najbardziej wydajne karty graficzne do gier są wyposażone w dwa lub nawet trzy wentylatory. Tutaj skupimy się na fabrycznych układach chłodzenia, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować dodatkowe, bardziej rozbudowane mechanizmy, np. chłodzenie wodne.

Interesującym rozwiązaniem jest tzw. półpasywne chłodzenie. Karta graficzna wyposażona jest w radiator oraz wentylatory. Przy małym obciążeniu podzespołów te ostatnie nie muszą się uruchamiać, gdyż ciepło jest odprowadzane za pomocą radiatora. To przekłada się na znacznie cichszą pracę. Wentylatory są włączane dopiero po osiągnięciu określonej temperatury.

Ciekawą opcją jest wentylator promieniowy, który pozwala na przetłoczenie powietrza przez radiator i wypchnięcie go w dwóch płaszczyznach jednocześnie. Jeśli mamy przestronną obudowę, w ten sposób osiągniemy niższe temperatury i wyższą wydajność.

Komora parowa występuje w kartach graficznych ze średniej i wyższej półki. Tego typu chłodzenie to system rur cieplnych i żeberek z punktem styku komory parowej, który łączy się z GPU, pobierając nadmiar ciepła, które jest następnie wyparowane i rozpraszane osiadając na chłodniejszych powierzchniach.

Zobacz także:

Jaka karta graficzna do gier? Jak wybrać dobry model? (12)

Jak testować kartę graficzną?

Karta graficzna do komputera gamingowego

Komputery to urządzenia, które oprócz tego, że służą jako podstawowe narzędzia pracy, świetnie nadają się także do rozrywki i spędzaniu czasu wolnego. Aby jednak granie było komfortowe, konieczne jest wyposażenie komputera gamingowego w mocne podzespoły przede wszystkim:

  • Wydajną kartę graficzną,
  • Wydajny procesor dobrany pod gamingowe wymagania,
  • Odpowiednią ilość pamięci RAM do gier.

Pomocne w odpowiednim wyborze będą poradniki:

  • Ranking kart graficznych 2023
  • Jaki procesor do gier – Intel czy AMD?
  • Ile RAMu do gier?
  • Jak wybrać komputer gamingowy? Krok po kroku

Karta graficzna do laptopa gamingowego

Karta graficzna odgrywa ważną rolę także w laptopach do gier. Jeszcze do niedawna producenci stosowali tutaj dużo słabsze konstrukcje. Obecnie ich możliwości są porównywalne z kartami dla komputerów stacjonarnych. Gamingowy laptop może więc zastąpić wydajny komputer do gier.

Różnica między kartami dla komputerów a kartami dla laptopów, sprowadza się do rozwiązań obniżających wydzielanie ciepła i zużycie energii. Konstrukcja laptopa wymusza obniżenie poboru mocy, a to przekłada się na obniżenie wydajności układów. Wersje dla laptopów są zamontowane na stałe i nie można ich wymienić.

Jaka karta graficzna do gier? Jak wybrać dobry model? (14)

Mogą Cię zainteresować:

  • Jak wybrać laptop gamingowy? Krok po kroku
  • Zewnętrzna karta graficzna do laptopa czy laptop gamingowy?
  • Intel Iris Xe Graphics – wydajność w grach
  • Nvidia Ampere – co oferują karty graficzne RTX 3000?
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rubie Ullrich

Last Updated: 09/06/2023

Views: 5983

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rubie Ullrich

Birthday: 1998-02-02

Address: 743 Stoltenberg Center, Genovevaville, NJ 59925-3119

Phone: +2202978377583

Job: Administration Engineer

Hobby: Surfing, Sailing, Listening to music, Web surfing, Kitesurfing, Geocaching, Backpacking

Introduction: My name is Rubie Ullrich, I am a enthusiastic, perfect, tender, vivacious, talented, famous, delightful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.